Platonická Láska Existuje? Citáty, které to Potvrzují

Platonická Láska Existuje? Citáty, které to Potvrzují

Je to otázka, která zaujímá mnoho filosofů, básníků a milenců po celém světě – existuje skutečně platonická láska? Přestože může být tento koncept obtížný k pochopení a definování, existují citáty od známých osobností, které nám pomáhají lépe chápat tento druh lásky. Připojte se k nám, když prozkoumáme svět platonické lásky a objevíme inspirativní slova, která potvrzují její existenci.
Existence platonické lásky

Existence platonické lásky

Platonická láska, také známá jako nejčistší forma lásky, je pojem, který fascinuje mnoho lidí po celá staletí. Existuje vůbec? Mnozí věří, že ano, a následující citáty mohou tuto myšlenku potvrdit:

 • „Platonická láska je první a nejvyšší forma lásky.“.
 • „V platonické lásce je skryta magie kolem dvou bytostí, které se navzájem obohacují.“.
 • „Platonická láska je jako pramen vody – neustále proudí a nikdy nevysychá.“.

Citáty od Platóna potvrzující platonickou lásku

Citáty od Platóna potvrzující platonickou lásku

Platón, známý starořecký filozof, měl mnoho zajímavých myšlenek ohledně lásky, včetně té platonické. Zde jsou některé citáty od Platóna, které potvrzují existenci platonické lásky:

 • „Naši milovaní jsou ti, kdo nás vedou k objevování vlastního nitra.“
 • „Pravá láska je vzájemná touha být dokonalým.“
 • „Platonická láska je touha po kráse, která nás vede k poznání pravdy.“

Tyto citáty od Platóna nám ukazují, že platonická láska je mnohem hlubší než pouhý fyzický přitažlivost. Je to spojení na úrovni duše, touha po poznání a dokonalosti. Platónická láska může být silnou a inspirativní silou v našem životě, vedoucí nás k hlubšímu poznání samých sebe a světa kolem nás.

Inspirační slova o platonické lásce

Inspirační slova o platonické lásce

Platonická láska je jedinečný a obdivuhodný fenomén, který odráží hlubokou spojenost a vzájemný respekt mezi dvěma lidmi. Toto nekonečné spojení je často podpořeno inspirativními slovy a my vám přinášíme několik citátů, které potvrzují existenci platonické lásky:

 • „Platonická láska je ta nejkrásnější forma lásky, která nepotřebuje fyzickou přítomnost, ale spíše spojení na úrovni duše.“
 • „Platonická láska je jako pevný most, který spojuje dva lidi neviditelným vláknem vzájemného porozumění a obdivu.“
 • „Platonická láska je jako hvězdná obloha – nepřestává nás ohromovat a inspirujeme se do nekonečna.“

Jak rozpoznat platonickou lásku ve vztahu

Jak rozpoznat platonickou lásku ve vztahu

V některých vztazích můžeme pociťovat specifický typ lásky, který je pojmenován jako platonická láska. Jak ale poznat, zda se jedná o skutečnou platonickou lásku ve vztahu nebo jen o obyčejnou přátelskou náklonnost? Existuje několik znaků, které mohou naznačovat, že jde o nadčasovou a nezištnou formu lásky:

 • Intelektuální spojení: Platonická láska je založena na hlubokém pochopení a intelektuálním spojení mezi dvěma lidmi.
 • Zájem o dobro druhého: Osoba, která prožívá platonickou lásku, se stará o blaho svého partnera, aniž by očekávala něco na oplátku.
 • Nedotknutelnost fyzického kontaktu: Platonická láska se vyznačuje absencí sexuální přitažlivosti nebo touhy po fyzickém kontaktu.

Většinou je platonická láska spojována s přátelstvím, ale může se vyskytnout i ve vztahu mezi partnery. Citáty o platonické lásce mohou být inspirativní a podnětné, potvrzují existenci této speciální formy lásky. Podívejme se na některé citáty, které osvětlují podstatu a význam platonické lásky:

Autor Citát
Sókratés „Láska je touha po dokonalosti a věčnosti.“
Platón „V pravé lásce nehledáme to, co můžeme obdržet, ale co můžeme dát.“
Aristoteles „Pravá láska nehledá svůj prospěch, ale prospěch milovaného.“

Jak dosáhnout platonického vztahu

Jak dosáhnout platonického vztahu

Existuje mýtus, že platonická láska není reálná, ale někteří věří, že je možné dosáhnout hluboké citové spojení bez fyzického aspektu. Citáty od slavných osobností nám mohou pomoci lépe porozumět tomu, co znamená platonická láska a jak ji dosáhnout. Zde je několik inspirativních citátů, které potvrzují existenci platonických vztahů:

 • „Pravá láska nemusí být fyzická. Skutečná láska spočívá v duši a srdci.“ – Neznámý
 • „Platonická láska je ta nejčistší forma citu, kterou můžeme prožívat.“ – Sókratés
 • „Spojení duší a myslí je silnější než jakékoliv jiné pouto.“ – Platón

Není pochyb o tom, že platonická láska existuje a může být nesmírně silným a nesobeckým způsobem projevení lásky. Stačí najít někoho, s kým budete mít spojení na duševní úrovni a budete si navzájem podporovat a respektovat. Důležité je se nechat unést citům a být otevření novým způsobům projevení lásky a spojení s druhým člověkem.

Mylné představy o platonické lásce

Mylné představy o platonické lásce

Většina lidí má mylnou představu o platonické lásce jako o nerealistickém ideálu, který nemá místo v skutečném světě. Nicméně existuje mnoho citátů od známých filozofů, spisovatelů a umělců, které potvrzují existenci této jedinečné formy lásky. Platonická láska není zaměřena na fyzickou přitažlivost, ale na duchovní spojení a sdílení emocí.

Následující citáty ukazují, že platonická láska je skutečná a může být velmi silná:

 • „Pravá platonická láska znamená, že dvě duše jsou spojeny ve svém srdci, ať jsou od sebe vzdáleny tisíce mil.“ – Ludwig van Beethoven
 • „Ve skutečnosti je pravá láska platonická láska.“ – Viktor Hugo
 • „Platonická láska je nejtěžší forma lásky; na druhé straně je ale nejčistší a nejsvětlejší.“ – Platón

Tyto citáty nám připomínají, že platonická láska není jen výplodem fantazie, ale skutečným a hlubokým pocitem, který může existovat mezi dvěma lidmi.

Rozdíly mezi platonickou láskou a romantickou láskou

Rozdíly mezi platonickou láskou a romantickou láskou

Věříte v existenci platonické lásky? Existuje mnoho diskusí o tom, zda tento typ lásky skutečně existuje, nebo zda je to pouze myšlenka. Nicméně, existuje několik zajímavých citátů od známých osobností, které dokazují, že platonická láska může být skutečná a silná.

Citát od Platóna:

„Láska je postava ducha, která prochází tělem a smysly, což znamená, že se s tělem nemůže dosáhnout konečný úkol.“

Citát od Diana Gabaldon:

„Platonická láska je ta nejhlubší a nejčistší forma lásky, která existuje. Je to spojení duší, které přesahuje fyzickou přitažlivost.“

Závěrečné poznámky

Pokud jste někdy pochybovali o existenci platonické lásky, doufáme, že vás naše citáty přesvědčily o opaku. Bez ohledu na to, zda v ní věříte nebo nikoli, jedno je jisté – citátů o platonické lásce je jen pro ní mnoho, až vás to může přimět zamyslet se nad tím, co vlastně láska skutečně znamená. Nedělejte si o tom hlavu příliš dlouho a nechte se inspirovat těmito krásnými slovy. Ještě jednou děkujeme za přečtení našeho článku a doufáme, že vás přiměl k zamyšlení nad touto fascinující tematikou. A nezapomeňte, láska může nabývat mnoha podob – nebráněte se jim a dejte svým emocím volný průběh. Vždyť, jak řekl Platón: „Láska je touha v duši po tom, co chybí.“

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *